حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير


 آلومینوسیلیکات ها

معرفی کانی های رسی، بنتونیت

Introduction to Clay mineral, Bentonite

واحد تحقیق و توسعه ی شرکت زرین خاک قاین

کانی های رسی

کانی های رسی به گروهی از کانی های سیلیکاته و یا اصطلاحا فیلوسیلیکات ها اطلاق می شود که دارای ویژگی های خمیرایی و پلاستیسیته می باشند. ويژگي هاي تكنيكي رس ها مستقيما در ارتباط با اندازه كلوئيدي اين ذرات ، ساختار كريستالي آنها در لايه ها ، سطح ويژه زياد و ويژگي هاي رئولوژيكي بهينه و توانايي و قابليت جذب عالي در اين ذرات است.

كاربرد و استفاده از كاني هاي رسي براي مصارف ويژه آنها، دقيقا به نوع ساختار آنها (1:1 يا 2:1 بودن (و همچنين به تركيب شيميايي آنها مربوط مي شود. بنابراین آشنایی با ساختار و خصوصیات ویژه این کانی ها ما را در درک و شناخت رفتار آنها در محیط های مختلف مهیا می سازد. متن زیر مروری بر کلیات شناخت کانی های رسی و ساختار های آنها می باشد.

فیلوسیلیکات ها یا همان سیلیکات های ورقه ای شامل ورقه های پیوسته چهار وجهی و هشت وجهی هستند . هر ورقه چهار وجهی از 4 اتم اکسیژن تشکیل شده است که در مرکز آن یک کاتیون ( سیلیسم)، آلومینیوم و یا آهن قرار گرفته است و با به اشتراک گذاشتن 3 اتم اکسیژن به چهار وجهی کناری متصل می گردد (شکل1). واحد های چهار وجهی با اشتراک گذاشتن اکسیژن می توانند انواع کانی های سیلیکاتی ( نظیر فیلوسیلیکات ها) را به وجود آورند.

ورقه هشت وجهی شامل اتم آلومینیوم ، آهن دو و سه ظرفیتی ، منیزیم، و کاتیون های دیگری نظیر لیتیم ، منگنز ، کبالت و نیکل ، مس ، روی ، وانادیم ، کروم و تیتانیم است که در مرکز هشت وجهی قرار گرفته است ( شکل 2) . اتصال بین هر ورقه هشت وجهی به ورقه هشت وجهی مجاور با به اشتراک گذاشتن لبه ها صورت می گیرد( شکل 3). ورقه هشت وجهی دو توپولوژی مختلف را در ارتباط با موقعیت گروه هیدروکسیل نشان می دهد که شامل جهت گیری به صورت cis و trans است ( شکل 3) .

گوشه های آزاد در ورقه چهار وجهی ( Oa) شامل اکسیژن های صفحه پایه است که در تمامی نقاط ورقه چهار وجهی هستند و به ورقه های چهار وجهی و هشت وجهی برای تشکیل یک صفحه متصل می شوند( شکل 2 و 3). در وااقع با توجه به این ژ ئومتری و نحوه قرار گرفتن ورقه های چهار وجهی و هشت وجهی نسبت به هم، انواع مختلفی از ساختار لایه ای به وجود می آید که شامل ساختار لایه ای 1:1 و 2:1 است. ساختار لایه ای 1:1 شامل تکرار یک ورقه چهار وجهی و یک ورقه هشت وجهی است اما در ساختار 2:1 یک ورقه هشت وجهی بین دو ورقه چهار وجهی قرار گرفته است و به صورت یک ساندویچ در آمده است. ( شکل 2.3). به عبارت ساده تر فیلوسیلیکات ها از ترکیب ورقه های چهار وجهی و هشت وجهی تشکیل می شوند.شکل 1 : نحوه قرار گیری اتم های اکسیژن و سیلسیم نسبت به هم در ساختار های چهار وجهیشکل 2 : نحوه قرار گیری اتم های اکسیژن و آلومینیوم نسبت به هم در ساختار های هشت وجهی وجهی
شکل 3- ساختار لایه ای 1:1 و 2:1 در کانی های رسی

شکل 4 – ورقه های چهار وجهی و هشت وجهی و ساختار های 1:1 و 2:1
شکل 5 – تقسیم بندی کانی های سیلیکاتی ( فیلوسیلیکات ها


 

بنابراین همان طور که از شکل5 به خوبی نمایان است فیلوسیلیکات ها با توجه به نوع شاختار لایه ای که توضیح داده شد به دو گروه 1:1 و 2:1 تقسیم بندی می شوند.

در هر گروه نیز تقسیم بندی ها و زیر گروه هایی وجود دارد که در گروه کانی های 1:1 شامل دو گروه اصلی کائولینیت و سرپانتین است. در گروه کانی های 2:1 همان طور که مشاهده می شود به گزوه تالک – پیروفیلایت، اسمکتایت ، ورمی کولیت ، میکا . کلرایت تقسیم بندی می گردد که در این مقاله هدف اصلی شناخت گروه اسمکتایت و زیر گروه های آن می باشد.

این گروه از کانی ها به دو دسته اصلی دی اکتا هدرال و تری اکتا هدرال تقسیم بندی می گردد. که مهمترین کانی مربوط به طبقه دی اکتا هدرال کانی مونتموریلوتیت است که جزء اصلی کانی بنتونیت را تشکیل می دهد. بنابراین مونتموریلونیت یک کانی 2:1 سیلیکاته است که در ساختار هشت وجهی آن در یک مونتموریلونیت تیپیک بخشی از آلومینیوم توسط منیزیم جایگزین شده است و در ورقه چهار وجهی هیچ جانشینی انجام نگرفته است.

البته انواع متفاوتی از کانی های مونتمویلونیت با انواع مختلف جانشینی های هم شکل دیگر نیز وجود دارد. در واقع وجود این جانشینی هم شکل است که منجر به ایجاد مقادیر متفاوتی از بارهای منفی در ساختار این کانی ها می گردد که این بار منفی ایجاد شده در این گروه می تواند با کاتیون هایی نظیر کلسیم ، سدیم ، پتاسیم ، لیتیم و ... خنثی گردد.

اگر این خنثی شدن بار توسط کلسیم انجام شده باشد کانی حاصله از نوع مونتموریلونیت کلسم دار و اگر سدیم باشد از نوع مونتموریلونیت سدیم دار است که به این گروه در برخی از منابع بنتونیت اطلاق شده است اما از نقطه نظر علمی و صحیح کانی بنتونیت شامل قسمت اعظمی از مونتوریلونیت به همراه سایر ناخالصی ها می باشد. و در واقع وجود همین ساختار با ویژگی های ذکر شده است که بنتونیت را به عنوان یک کانی رسی فعال با طیفی وسعی از کاربرد ها مطرح می سازد. در شکل زیر ساختار کلی آن نمایش داده شده است.

اساسا بنتونیت از کانی های گروه اسمکتایت تشکیل شده است که این گروه رسی دارای گستره بسیار متفاوتی از ترکیبات شیمیایی است و آن را سرشار از خصوصیاتی مطلوب نظیر توانایی تورم پذیری ، پلاستیسته ، ظرفیت تبادل کاتیونی و ... می کند که بستگی به مقدار کانی های اسمکتایت آن به صورت ظاهری و نوع یا گونه اسمکتایت و ظرفیت تبادل کاتیونی در لایه های داخلی و هم چنین وجود سایر کانی ها در لایه داخلی اسمکتایت دارد.

تاريخ: ۱۳۹۲/۸/۱۹
 


نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

آخرین اخبار
  برگزاری همایش فعالان صنعت دام و طیورشمال کشور در بابلسر
گروه ویوان سمینار ویژه فعالان صنعت دام وطیور شمال کشور در بابلسر برگزار نمود. در این گردهمایی جناب آقای دکتر حسینی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و جناب آقای دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه و رایزن همکاریهای علمی و آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.

  مصاحبه مدیرعامل گروه ویوان با رادیو اقتصاد
مهندس احسان میرزاده ساعت 9 صبح روز جمعه 17شهریور 1396 با رادیو اقتصاد گفتگو خواهند نمود.

  حضور گروه ویوان در نمایشگاه بین المللی استان اصفهان
گروه ویوان در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و آبزیان اصفهان میزبان فعالان صنعت دامپروری و مرغداری از سراسر کشور بود.

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
خوراک دام
  خوراک طیور   خوراک آبزیان   تولید کود کشاورزی   ایزوگام   حفاری   ارت


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال