حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۳ يکشنبه ۴ آبان بنتونیت چیست؟
 

واژه بنتونیت را نخستین بار در سال ١٨٩٨ دانشمندی به نام نایت، به کار برده است. این واژه از اصطلاح محلی به نام شیل های بنتون واقع در ایالات وایومینگ آمریکا گرفته شده است. استفاده از بنتونیت به زمان های ما قبل تاریخ بر می گردد. این کانی ها دارای اثرات شفا بخش در برخی بیماری های گوارشی و زخم ها بوده است. همچنین قابلیت جذب فلزات سنگین، باکتری ها و مواد ضد تغذیه ای را دارا می باشد.

ايرانيان از قديم بنتونيت را با عناوين خاك رنگبر، گل سرشو، خاك شيره و رس صابوني مي شناختند و با بعضي خواص آن از جمله، شستشوي لباس و به عنوان ماده تميز کننده آشنا بودند. ابن سينا نیز از اين ماده معدني به عنوان ماده اي زود شكن یاد کرده كه در آب به خوبي حل مي شود. در گذشته در بعضي نقاط ايران از اين ماده، استفاده خوراكي مي كردند كه اين امر هنوز هم در بعضي از روستاها به صورت خيلي نادر مرسوم است . از ديدگاه پزشكي اين افراد به جهت كمبود كلسيم عادت به گل خواري دارند. در فرهنگ غرب آن را به نام هاي رس صابوني و تيلوريت و بالاخره بنتونيت مي شناسند.

تعریف بنتونیت:

بنتونیت ماده ای است معدنی از دسته رس ها یا شبه رس ها و از کانی های متورم شونده تشکیل شده است، که عموما حاوی مونتموریلونیت و به مقدار کم بیدلیت هستند. به همین دلیل، منظور از بنتونیت، رسی است که 85-90 درصد کانی مونتموریلونیت داشته باشد (کریم پور، ١٣٧٨).

نام مونتموریلونیت نیز از نام محلی در جنوب فرانسه به نام مونتموریلون گرفته شده که دارای منابع بسیار زیادی بنتونیت است (کریم پور، ١٣٧٨).

ساختمان بنتونیت:

بنتونیت یک فیلوسیلیکات آلومینیوم دار با فرمول زیر می باشد :

Na,Ca)0.33 (Al,Mg)2Si 4O10 (OH)2. nH2o)

که اساسا از مونتموریلونیت یا کانی های گروه اسمکتیت تشکیل شده است. کانی های گروه اسمکتیت شامل سری های دی اکتاهدرال و تری اکتاهدرال است. کانی های سری دی اکتاهدرال عبارتند از : مونتموریلونیت، بیدلیت و نانترونیت. انواع تری اکتاهدرال شامل کانی های هکتوریت و ساپونیت است.

از خواص مهم كاني هاي خانواده اسمكتيت ، جانشيني يوني، خاصيت شكل پذيري ، انبساط و انقباض يوني آن ها را مي توان نام برد. بر اثر هوازدگي در آب و هواي خشک اسمکتيت تشکيل مي شود. در محيط هاي رسوبي رودخانه اي و درياچه اي غالباً کائولينيت پايدار است ، در صورتي که در محيط هاي دريايي کائولينيت و اسمکتيت گاهي به ايليت تبديل مي شوند .

اسمکتيت از ترياس تا عهد حاضر يافت مي شود و با افزايش عمق ابتدا به رس های بین لایه ای و سپس می تواند به ایلیت تبدیل شود.

اسمکتیت ها یکی از انواع خاک های رسی١:٢ هستند که به طور گسترده ای برای اهداف جذبی استفاده شده اند. (منظور از خاک های رسی١:٢، یک لایه آلومینیوم و دو لایه سیلیس می باشد).

مشخصات شيميايي بنتونيت:

بنتونيت در خانواده سيليکات هاي صفحه اي و گروه اسمكتيت بوده و از نظر ساختماني داراي ساختمان سه لايه اي هستند که يك لايه آلومينيوم هشت وجهي بين دو لايه سيليس چهار وجهي قرار مي گيرد. صفحات چهاروجهي از SiO4 تشکيل شده است و هر چهاروجهي آن توسط 3 اتم اکسيژن با چهار وجهي هاي مجاور خود پيوند مي يابد. بنتونيت حاوي هيدروکسيل (OH) اند که در مرکز حلقه شش تايي قرار مي گيرند .صفحات چهار وجهي توسط صفحات هشت وجهي به يکديگر متصل مي شوند . صفحات هشت وجهي از کاتيون هاي دو و سه ظرفيتي تشکيل شده اند . نحوه قرار گرفتن صفحات چهار وجهي و هشت وجهي به حالت T-O-T است . فاصله بنيادي در اين گروه 14 آنگستروم است ولي بعلت توانايي جذب مولكول هاي آب توسط اسمكتيت اين فاصله مي‌تواند از 6/9 تا 4/21 آنگستروم تغيير كند.

بنتونيت عمدتاً بر دو نوع است:

بنتونيت هاي متورم Swelling bentonite يا بنتونيت هاي سديم دار.

بنتونيت هاي غيرمتورم Non-swelling bentonite يا بنتونيت هاي کلسيم دار.

خواص كانيهاي خانواده اسمكتيت به ترکيب شيميايي و ساختمان آنها بستگي دارد . در كاني بنتونيت سديم دار ميزان جذب يوني ، شكل پذيري ، انبساط و انقباض از نوع کلسيم دار آن بيشتر است . ابعاد شبکه بنتونيت سديم و کلسيم دار از 6/9 آنگستروم در حالت معمولي به 20 آنگستروم در صورتي که رطوبت محيط صد درصد باشد ، افزايش خواهد يافت.

بنتونيت هاي متورم يا بنتونيت هاي سديم دار مي توانند چندين برابر حجم معمولي خود آب جذب کند و منبسط شود ، به طوري که حالت ژله اي ، پلاستيکي و چسبندگي به خود بگيرد . اين نوع بنتونيت معمولاً در سيالات حفاري و دوغاب ( گل آب ) ديواره ها استفاده مي شود.

انواع بنتونيت ها از ديدگاه صنعتي:

بنتونيت هاي سديم دار

بنتونيت هاي جانشيني توسط سديم

بنتونيت هاي کلسيم دار

بنتونيت هاي ارگانوفيل

بنتونيت هاي فعال شده توسط اسيد

كاربردهاي عمومی بنتونيت:

بنتونيت به دليل داشتن خواص نرم بودن، تورم پذيري، قابليت نسبتا خوب در مخلوط شدن با آب، خميري شدن، پلاستيك بودن، چسبندگي، جاذب بودن و غيره مصارف پرشماري دارد كه از آن جمله مي توان به توليد گل حفاري، تهيه ي ماسه ي ريخته گري، عامل جلوگيري كننده از نشت آب در سدها و كانال هاي آبرساني، عامل شفاف كننده ي مايعات مثل آبميوه ها و شراب، زلال كننده ي آب و صاف كننده ي مايعاتي نظير پارافين، گندوله كردن مواد معدني مثل سنگ آهن، پلت كردن خوراک دام، عامل ناقل در رنگ ها و ساير مواد اسپري شدني، تهيه ي سموم گياهي و حيواني، پركننده در صنايعي مثل كاغذسازي، توليد پاك كننده ها و شوينده ها و تهيه ي انواع سراميك و رنگ بري و تصفيه انواع روغن ها اشاره كرد.

هر نوع بنتونيت معمولا در يك سري از فعاليت هاي فوق كاربرد پيدا مي كند. مثلا بنتونيت كلسيم دار در ماسه ي ريخته گري، به عنوان جذب كننده روغن و گريس، فيلتر كردن و تصفيه كردن و تهيه ي خوراک دام و طیور به كار مي رود. بنتونيت سديم دار عموما در گل هاي حفاري، گندوله سازي، نيازهاي مهندسي و تهيه ي خوراک دام و طیور به كار گرفته مي شود و بنتونيت هايي كه با اسيد فعال شده اند در تهيه ي خاك مخصوص فضولات حيواني، جاذب گريس و روغن و نظاير آن كاربرد دارد.

درصورت تمايل به كسب اطلاعات بيشترمي توانيد با دفترمركزي اين شركت تماس حاصل نماييد .

بایندر - زرین بایندر - بنتونیت – بنتونیت فرآوری شده – مواد معدنی میکرونیزه – چربی شیر- گاو شیری- پرواری – کائولن - دیاتومیت - مونت موریلنیت - بنتونیت- پلت بایندر - توکسین بایندر- ارت – حفاری - دیاتومیت - خوراک دام- خوراک طیور- پلت - بافر - بافرینگ - اسیدوز - ضریب تبدیل خوراک - کاهش تلفات - کربنات کلسیم – اکسید منیزیم – خوراک پلت – آلومینوسیلیکات – سدیم کلسیم آلومینوسیلیکات – دام – طیور – آبزیان – سموم قارچی - آفلاتوكسین ها - افزایش درصد چربی شیر - افزایش راندمان نیتروژن در دام نیتروژن آمونیاکی – شکمبه - عناصر سنگین - ضریب تبدیل خوراک - مسمومیت آمونیاکی - اسهال - Montmorillonite - Zarinbinder Zarin-Binder PelletBinder Pellet-Binder – بنتونیت فراوری شده

تاريخ: ۱۳۹۰/۶/۱۹
 

آخرین اخبار
  حضور معاون اجرایی ، مدیر واحد علمی و کارشناسان فروش شرکت زرین خاک قاین در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و فرآورده های لبنی و صنایع وابسته تهران
حضور فعال شرکت زرین خاک قاین در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تهران آبان ماه 1393 . لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا قرار حضوری با این شماره ها تماس حاصل فرمائید : 09152452242 09153627524 09156424548 09156414548

  برگزاری سمینار علمی در شهرستان بردسکن
این سمینار ارزشمند در شهریور ماه سال جاری برگزار گردید

  دعوت به همکاری فوری
برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به قسمت دعوت به همکاری مراجعه فرمایید

مقالات
  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

  بررسی اثرات استفاده از زرین‌بایندر و بنتونیت کلسیمی در تغذیه‌ی جوجه‌های گوشتی
این آزمایش به منظور بررسی اثرات استفاده از سطوح مختلف زرین‌بایندر(بنتونیت سدیمی فرآوری شده) و بنتونیت کلسیمی تولید شده توسط شرکت زرین‌خاک‌قاین بر عملکرد، فرآسنجه‌های بیوشیمیایی خون و خاکستر درشت‌نی جوجه‌های گوشتی و با استفاده از260 قطعه جوجه خروس سویه‌ی راس308، در قالب طرح کاملاً تصادفی، با 5 تیمار(شاهد، شاهد+1درصد زریّن‌بایندر، شاهد+5/1درصد زرین‌بایندر، شاهد+1درصد بنتونیت کلسیمی، شاهد+5/1 درصد بنتونیت کلسیمی) انجام شد.

  با زریّن‌بستر رطوبت بستر را کنترل کنید
زریّن‌بستر بنتونیت سدیمی گرانوله و با فرآوری خاص حرارتی، از بهترین معادن کشور و فاقد هرگونه میکرواورگانیسم و در دو سایز 5/1 تا 3 و 2 تا 5 میلی‌متر می‌باشد که در بسته‌بندی لمینت صادراتی و لمینت معمولی و یا بسته‌بندی دلخواه شما قابل عرضه می‌باشد.

  اثرات زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی فرآوری شده‌ی حرارتی) و بنتونیت کلسیمی بر افزایش وزن روزانه، ضریب‌تبدیل خوراک، متابولیت‌های خون و فرآسنجه‌های شکمبه با روش‌های برون‌تنی و درون‌تنی
اطمینان از خواص هر محصولی جزء خواسته‌های به‌حقِ مصرف‌کنندگان آن محصول است. خواص بنتونیت‌ها بسته به منشأ و نوع معدن، خلوص، فرآوری‌های فیزیکی و شیمیایی، قدرت جذب آب، کانی‌های همراه، میزان رطوبت، میزان عناصر سنگین، اندازه‌ی ذرات و... بسیار متفاوت است، ازاین‌رو ویژگی‌هایی که برای آن‌ها بیان می شود باید حتماً به اثبات برسند. این تحقیق با هدف بررسی اثرات زریّن‌بایندر و بنتونیت کلسیمی تولید شده توسط شرکت زریّن‌خاک‌قاین بر کاهش ضریب‌تبدیل، بالابردن افزایش وزن روزانه و کنترل غلظت نیتروژن آمونیاکی شکمبه ا

  اثرات زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی فرآوری شده‌ی حرارتی) و بنتونیت کلسیمی بر افزایش وزن روزانه، ضریب‌تبدیل خوراک، متابولیت‌های خون و فرآسنجه‌های شکمبه
در این مطالعه به منظور بررسی تاثیر خوراک‌‌‌های حاوی 2 درصد زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی فرآوری شده‌ی حرارتی) یا بنتونیت کلسیمی بر عملکرد پروار، متابولیت‌‌های خون، غلظت نیتروژن‌آمونیاکی و pH مایع شکمبه از 18 راس گوساله‌ی نر هلشتاین با میانگین وزن 23± 227 کیلوگرم در قالب طرح کاملا تصادفی استفاده گردید.

  کاهش رطوبت بستر در اثر افزودن بنتونیت سدیم به جیره جوجه های گوشتی
The Efficacy of Dietary Inclusion of Sodium Bentonite on Litter

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
دام   طیور   آبزیان   کشاورزی   دیا تومیت   حفاری   ارتینگ


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   پیام مدیرعامل   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   مقالات   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال