حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۷ شنبه ۴ فروردين


تعریف توکسین بایندر ( مایکوتوکسین بایندر ) :
 
امروزه در بازار خوراک دام و طیور و آبزیان، اصطلاح توکسین بایندر به موادی اطلاق می شود که با هدف پیشگیری از انتقال سموم ( عمدتا سموم قارچی یا مایکوتوکسین ها) از خوراک به بدن و سپس محصولات دام، طیور و آبزیان در فرمول جیره غذایی این حیوانات قرار می گیرند.
اغلب سموم موجود در مواد تشکیل دهنده خوراک دام، طیور و آبزیان، ناشی از فعالیت کپک ها و معلول مدیریت ضعیف در تولید و نگه داری ( انبار کردن ) این مواد خوراکی می باشند.
برخی دیگر از منابع مواد سمی عبارتند از بقایای فلزات سنگین، باقیمانده سموم دفع آفات نباتی مانند سموم ارگانوفسفر و قارچ کش های شیمیایی و آلودگی های صنعتی مانند دی اکسین که نباید نادیده گرفته شوند.
هرچند بهترین راه مبارزه با زیان های ناشی از سموم موجود در خوراک پیشگیری از تشکیل این سموم از طریق راه کارهای مدیریتی مناسب با هر موقعیت است، اما تمام زنجیره تولید، توزیع و نگهداری خوراک دام و طیور، توسط یک مدیریت واحد اداره نمی شوند و این امر موجب عدم اطمینان از پاک بودن خوراک های خریداری شده می گردد، لذا کارشناسان مجرب تغذیه استفاده از توکسین بایندر را در یک مقدار حداقلی برای همه جیره ها و همه فصول سال و مقادیر بیشتر آن را در جیره های خاص توصیه می کنند. در تولید توکسین بایندر ها از مواد جاذب مختلفی مانند انواع کانی های آلومینوسیلیکاته رسی و غیر رسی، زغال اکتیو، دیواره مخمر، دیواره باکتری های لاکتو باسیلوس، ترکیبات گیاهی و حتی برخی آنزیم ها نیز استفاده می شود. همچنین برخی مارک های تجاری ممکن است حاوی مقادیر کمی از ترکیبات مصنوعی مورد استفاده در رزین های تعویض کاتیونی که جهت تصفیه مایعات کاربرد دارند باشند. برای نمونه می توان دو پلیمر کلستیرآمین و پلی وینیل پرولیدین را نام برد که این ترکیبات در ساخت برخی داروهای شیمیایی نیز کاربرد دارند. امروزه محصولات تجاری متعددی با این ادعا که جاذب سموم هستند ونقش توکسین بایندری ایفا می کنند به بازار معرفی شده اند و این روند همچنان سیر صعودی دارد که این امر ناشی از عوامل مختلفی همچون افزایش آگاهی جامعه و تولیدکنندگان در مورد عوارض مایکوتوکسین ها، تغییر تکنولوژی، شناخت جاذب های مختلف، وضع قوانین، افزایش سطح بهداشت عمومی، گسترش تجارت خارجی و توسعه تحقیقات کاربردی در زمینه مایکوسین ها و دیگر آلاینده ها در داخل و خارج از کشور می باشد. با توجه به انواع مختلف توکسین بایندر ها، با قیمت های متفاوت، بر آن شدیم تا با مکتوب کردن پاره ای تجربیات و کمک گرفتن از منابع علمی و قابل دسترس و مطمئن، مجموعه ای از اطلاعات لازم جهت شناخت و تصمیم برای استفاده یا عدم استفاده از این ترکیبات را در اختیار تولیدکنندگان زحمت کش صنعت دام، طیور و آبزیان کشور قرار دهیم، به این امید که مفید واقع گردد.
توجیه اقتصادی استفاده از توکسین بایندر ها :
در گفتگوهای رو در رو و یا تلفنی با تولیدکنندگان و دامداران و مرغداران گرامی، این عبارت را به کرات شنیده ایم که " ما سعی می کنیم همیشه بهترین مواد اولیه را خریداری و استفاده کنیم و اجازه ورود بار کپک زده و آلوده را به کارخانه یا فارم نمی دهیم. ما همیشه از جاهای مطمئن مواد اولیه خود را تهیه می کنیم و شرایط انبارداری و نگهداری مواد اولیه هم بسیار خوب است و جواب های خوبی هم می گیریم و مشتریان از محصول ما بسیار راضی هستند، بنابراین نیازی به استفاده از محصول شما یا هر توکسین بایندر دیگری نداریم "، اما باید از این دوستان پرسید که شما براساس کدام معیار سنجش علمی و معتبر به این نتیجه رسیده اید و آیا اصلاً مشاهدات میدانی شما ابزار مناسبی برای تشخیص آلودگی های قارچی و یا هر آلودگی دیگری هست ؟ کشور ما و تقریبا تمام کشورهایی که خوراک دام و طیور خود را از آن ها تهیه می کنیم در لیست کشورهای پرخطر از لحاظ آلودگی به مایکوتوکسین ها قرار دارند. آلوده ترین نقاط جهان کشورهای آسیای جنوبی و جنوب شرقی و کشورهای آفریقایی هستند. در بین این کشورها، کشورهای بحران زده آفریقایی مانند کنیا و برخی کشورهای آسیایی مانند هند، پاکستان و مالزی سالیانه شاهد موارد متعددی از بروز آفلاتوکسیکوزیس (مسمومیت با آفلاتوکسین) در میان شهروندان خود هستند. کشورهایی مانند ویتنام و چین در رتبه های بعدی قرار دارند. کشورهای آمریکای جنوبی نیز جزو کشورهای پرخطر از لحاظ آلودگی به مایکوتوکسین ها می باشند و تنها کشورهای اروپای شمالی و کانادا از نظر آلودگی به مایکوتوکسین ها در گروه با پایین ترین ریسک قرار دارند. منطقه خاورمیانه و کشورهای اروپای جنوبی مانند اوکراین نیز که یکی از تأمین کنندگان ذرت ایران می باشد در زمره کشورهای پرخطر قرار دارند؛ لذا وقتی که خود کشورهای تأمین کننده مواد اولیه برای ما، اعتراف به آلودگی مایکوتوکسینی حتی در تولیدات کشاورزی مورد تغذیه انسانی دارند، باید پرسید که آیا آن ها بهترین غلات و دانه های روغنی خود را برای ما کنار می گذارند و اینکه آیا ما از آن ها تعهد گرفته ایم که در صورت آلودگی کالای ارسالی به سموم قارچی، کالای شما را برگشت می زنیم و آیا اینکه، ما درکشور خود به این آلودگی ها اهمیت می دهیم و کنترل هایی در این زمینه در مبادی ورود نهاده ها در داخل کشور برای سنجش میزان این آلودگی ها وجود دارد؟! اگر در مورد وجود سموم قارچی و مضر بودن آن ها تردید دارید، فقط چند مورد از معدود و قایع شناسایی و ثبت شده اثرات سموم قارچی و مایکوتوکسین ها را که در اثر مراجعه افراد به مراکز علمی و بهداشتی آشکار شده اند در ذیل مرور می کنیم. ضمنا باید بدانیم که از شناسایی نخستین سم قارچی ( آفلاتوکسین ) تاکنون 50 سال می گذرد و در کشور ما نیز شناخت این سموم از اواخر دهه 90 میلادی و زمانی آغاز شد که محموله های پسته صادراتی ما به علت آلودگی به آفلاتوکسین برگشت خوردند.
در دنیا تنها حدود سی سال است که نسبت به کنترل سموم قارچی و آگاهی بخشی به شهروندان در زمینه مضرات این سموم آگاهی داده می شود و شاید پاسخ بسیاری از معماهای تاریخی در مورد مرگ و میرهای ثبت شده در جوامع قدیم با مایکوتوکسین ها در رابطه باشد.
در آخرین مورد انسانی به ثبت رسیده از مسمومیت با آفلاتوکسین که در جولای 2004 و در کشور کنیا رخ داد، از بین 317 مورد شناسایی شده در منطقه، 125 نفر فوت کردند و بیش از 50 درصد افرادی که دچار مسمومیت شده بودند، افراد زیر 15 سال بودند. بیش از 75 درصد افراد مبتلا مونث بودند. علت مسمومیت اکثر این افراد مرتبط با مصرف فرآورده های ذرت بود و از بین 31 نمونه خوراک جمع آوری شده از منازل افراد متوفی، 15 نمونه دارای غلظت آفلاتوکسین بالاتر از 20میکروگرم در کیلوگرم بودند که دامنه غلظت آفلاتوکسین در آن ها بین 20تا 8000 میکروگرم بود. همچنین مشخص شد که تلفات دامی مشاهده شده در این مناطق همزمان با تلفات انسانی نیز ناشی از غلظت بالای آفلاتوکسین در خوراک دام مورد استفاده بوده است.
پیش از این، بزرگ ترین مرگ و میر ناشی از سموم قارچی که در جهان به ثبت رسیده بود، متعلق به کشور هند و در سال 1972 بود که در آن از بین 397 مورد شناسایی شده دارای علائم مسمومیت با آفلاتوکسین 106 نفر فوت کردند. کارشناسان علت وقوع این حوادث را در بروز خشکسالی و ایجاد تنش در گیاهان زراعی و فعال شدن کپک های تولیدکننده سم می دانند. همچنین کمبود غذا در اثر بروزخشکسالی قدرت انتخاب را هم برای انسان و هم برای دام ها محدود می کند و مصرف این خوراک های آلوده گاهاً اجتناب ناپذیر می شود. خشکسالی پدیده ای است که امروزه به دلیل تغییرات شدید آب و هوایی ( اِلنینو) به کرات در کشور ما و حتی کشورهای پر باران جهان مانند کشورهای قاره آمریکا اتفاق می افتد. تغییر الگوی بارش و بروز بارندگی در فصل برداشت نیز یکی دیگر از عوامل شیوع مسمومیت های قارچی است. در یک مرگ و میر دیگر نیز که در کشور کنیا در سال 1981 ثبت شده از بین 20 فرد مبتلا که نسبت فامیلی با یکدیگر داشتند 12 نفر فوت کردند که بررسی ها غلظت بالای آفلاتوکسین ( 1600 تا 12000 میکروگرم در کیلوگرم) را در خوراک های مورد استفاده این افراد نشان داد. در افرادی که از این مسمومیت ها نجات می یابند، عوارضی همچون نکروز و سرطان کبد و نقص کلیه و نقص عضو شیوع بسیاری دارد. از دیگر نقاط آلوده جهان که به کرات در آن ها مسمومیت با آفلاتوکسین گزارش می شود مناطق غربی هند و کشورمالزی را می توان نام برد. در اکتبر 1988 نیز 13 کودک چینی در شمال شرق مالزی به طور ناگهانی فوت کردند. تحقیقات نشان داد که این کودکان درست یک ساعت قبل از مرگ نوعی غذای آلوده به آفلاتوکسین را مصرف کرده بودند که پس از ردیابی مشخص شد متعلق به یک کارخانه مالزیایی است و در آزمایشات بیوشیمی نیز وجود آفلاتوکسین در بافت های افراد متوفی تأیید شد. شایان ذکر است که بسیاری از موارد مسمومیت با سموم قارچی ناشناخته باقی می مانند و امروزه حتی مشخص شده که برخی بیماری ها مانند کواشیوکور نیز که قبلا فقط به کمبود ویتامین ها نسبت داده می شد در اثر مسمومیت با آفلاتوکسین نیز ایجاد می شود.
در مورد صنعت دام و طیور شاید ادعا شود که تا کنون در کشور ما چنین مواردی روی نداده است، ولی بهتر است به چند مورد از حوادث واقعی ناشی از مسمومیت با سموم قارچی توجه کنید تا شاید دلیل برخی تلفات ناگهانی یا زیان ده بودن بسیاری از طرح های توجیهی در زمینه پرورش دام، طیور و آبزیان را بدانید.
در واقع کشف آفلاتوکسین ها در دهه 60 میلادی و در پی تلف شدن حدود 100000پولت بوقلمون اتفاق افتاد که بروز این تلفات سنگین به دو نوع کپک سبز رنگ به نام های آسپرژیلوس فلاورس وآسپرژیلوس پارازیتیکوس نسبت داده شد.
در واقع با این کشف دهه 60میلادی به دوران طلایی کشف ترکیبات موثر سمی موجود در قارچ ها و کپک ها منجر شد و تاکنون حدود 400 ترکیب دارای اثرات سمی از کپک ها و قارچ ها استخراج شده است.
در سال 1983 یک مرگ و میر گسترده طیور ( محلی در اثر مسمومیت با آفلاتوکسین ) در آندرابرادش هند گزارش شد. همچنین در همین منطقه یک مرگ و میر گسترده با نرخ تلفات 100% در میان فارم های صنعتی رخ داده است. یک مورد از آفلاتوکسیکوزیس نیز در بین گاو میش های این منطقه گزارش شده است. همچنین مرگ بیش از 2000 قطعه طیور در عرض یک هفته در میسور هند در 1966 نیز اولین مورد مسمومیت با آفلاتوکسین در این منطقه بوده که به ثبت رسیده است. در 1994 نیز یک مورد از مسمومیت با آفلاتوکسین در آندرابرادش با تلفات 2000 هزار قطعه جوجه گوشتی گزارش شده است؛ همچنین در همین منطقه در 1985، مسمومیت با آفلاتوکسین تولید تخم مرغ را بین 40 تا 85 درصد کاهش داد. مرغان تخمگذار تلف شده دارای جراحاتی در کبد بودند و خوراک ها حاوی 600 میگروگرم آفلاتوکسین در هر کیلوگرم بودند. پس از مصرف خوراک عاری از سم تلفات متوقف شد و تولید تخم مرغ به صورت تدریجی افزایش یافت.
در آمریکا نیز تاکنون موارد متعددی از اثرات نامطلوب اکراتوکسین که یکی دیگر از سموم قارچی شایع می باشد، گزارش شده است. به عنوان مثال در یک مورد از مسمومیت با اکراتوکسین 16000 بوقلمون گوشتی تلف شدند. در مجموع در سن کشتار 59% گله تلف شده بودند. در صورتی که مرگ و میر طبیعی در گله های بوقلمون کمتر از 7% است
نگاهی به این آمار و بررسی سایر آمارهای موجود از تلفات بیش از انتظار و مرور پژوهشهای انجام شده تا کنون نشان می دهد که اهمیت دادن به توکسینها و انتخاب راهکار مناسب برای مقابله با آنها یک ضرورت اجتناب ناپذیر جهت رسیدن به حداکثر بازدهی در گله های دام و طیور می باشد.

آخرین اخبار
  برگزارس همایش فعالان صنعت دام و طیورشمال کشور در بابلسر
گروه ویوان سمینار ویژه فعالان صنعت دام وطیور شمال کشور در بابلسر برگزار نمود. در این گردهمایی جناب آقای دکتر حسینی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و جناب آقای دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه و رایزن همکاریهای علمی و آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.

  مصاحبه مدیرعامل گروه ویوان با رادیو اقتصاد
مهندس احسان میرزاده ساعت 9 صبح روز جمعه 17شهریور 1396 با رادیو اقتصاد گفتگو خواهند نمود.

  حضور گروه ویوان در نمایشگاه بین المللی استان اصفهان
گروه ویوان در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و آبزیان اصفهان میزبان فعالان صنعت دامپروری و مرغداری از سراسر کشور بود.

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
خوراک دام
  خوراک طیور   خوراک آبزیان   تولید کود کشاورزی   ایزوگام   حفاری   ارت


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال